Jaka mąka jest najlepsza podczas odchudzania?

 –  NaturalnieZdrowe.pl  09/13/2017 11:16:35     Odchudzanie    Komentarze 0

Mąka ryżowa, mąka żytnia, mąka gryczana, mąka jaglanamąka pszenna czy mąka z amarantusa – oferta mąk chlebowych i niechlebowych dostępnych na rynku jest ogromna. Jednak która z nich pomoże w walce z dodatkowymi kilogramami?

Pieczywo to jeden z pierwszych produktów, jakie odrzucamy w momencie, gdy decydujemy się na dietę, mimo, że to właśnie one stanowią podstawę naszego żywienia. Dietetycy przekonują, że tak nie musi być i zalecają korzystanie z wielu różnych rodzajów mąk, także w czasie redukcji masy ciała.

Mąki chlebowe: żytnie i pszenne

Ten rodzaj mąk, jak sama nazwa wskazuje, znajduje zastosowanie przy wypieku pieczywa oraz przygotowaniu innych wyrobów spożywczych, w tym makaronów i produktów cukierniczych. Mąki te są więc najczęściej wybierane zarówno przez przetwórców, jak i przez zwolenników tradycyjnego domowego pieczywa. Są one bazą wygodnych mieszanek chlebowych do wyrobu domowego pieczywa.

Mąki niechlebowe

Do tej kategorii produktów można zaliczyć zarówno mąki zbożowe, jak i roślinne, jak np. mąkę owsianą, gryczaną ryżową, jaglaną, kokosową i wiele innych. Mąki te są stosowane samodzielnie lub jako dodatek do mąk chlebowych, wykorzystywany także w postaci specjalnych mieszanek.

Niektóre produkty z tej kategorii, ze względu na swoje szczególne właściwości są wybierane przez osoby będące na diecie bezglutenowej. Do mąk przyjaznych dla konsumentów z nietolerancją glutenu należą m.in. mąka ryżowa i mąka gryczana bezglutenowa.

Białe pieczywo a dieta odchudzająca

Ziarna pszenicy i żyta wykorzystywane do produkcji mąki, jaką znajdziemy w hipermarketach, są najczęściej mocno przetworzone, co sprawia, że są nieskuteczne w zmaganiach z nadwagą. Ich zdrową alternatywę stanowią mąki niestabilizowane chemicznie, w tym szczególnie mąki razowe, pełnoziarniste, dostępne w sklepach z naturalną żywnością.

Mąki roślinne w walce z otyłością

Mąki pozyskane z nieoczyszczonych pełnych ziaren kaszy, niełuskanego ryżu, ciecierzycy jak również wszelkie mąki razowe wykorzystane do wytworzenia żywności zmniejszają ryzyko otyłości oraz regulują pracę jelit, zapobiegając zaparciom. Dodatkowo, dzięki bogatej zawartości składników odżywczych, na długo zaspokajają potrzebę sięgnięcia po kolejny posiłek.

Karob – mąka, która nie tuczy

Na szczególną uwagę wśród mąk dostępnych na rynku zasługuje mąka karob, nazywany także mączką chleba świętojańskiego. Jego niezwykły smak, do złudzenia przypominający kakao, a przy tym dużo niższa kaloryczność sprawia, że może być stosowany jako zdrowszy odpowiednik czekolady.

Mąka kokosowa – więcej białka i błonnika

Mąka pozyskiwana z miąższu kokosa w czasach, gdy ten owoc robi prawdziwą furorę na rynku spożywczym, zdobywa sobie prawdziwą rzeszę zwolenników. Jednak powodem jej popularności nie jest wyłącznie moda, ale przede wszystkim właściwości: delikatny smak, przyjemny aromat oraz bogata zawartość błonnika i białka. Badania dowodzą, że błonnik zawarty w mące kokosowej ma pozytywny wpływ na organizm, a pęczniejąc w żołądku zapewnia uczucie sytości na długo. Kokos reguluje także pracę jelit i jest pomocny przy dietach bezmięsnych, jest więc sprzymierzeńcem wszystkich tych, którzy chcą być fit.

Mąka orkiszowa – zbożowa, a nie tuczy

Kolejną propozycją dla osób zmagających się z dodatkowymi kilogramami jest mąka orkiszowa. Orkisz – najstarsza na świecie roślina uprawna idealnie zastąpi w kuchni typową pszenicę, a dzięki niższej kaloryczności pomoże pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Mąka idealna do wyrobu pieczywa, ale również wypieków cukierniczych i makaronów. Niezwykle prosta i przyjemna w procesie przygotowania. Przyjemny orzechowy smak zboża z pewnością skusi zwolenników dobrego domowego jedzenia.

Jak wybrać mąkę pełnoziarnistą?

O zawartości poszczególnych elementów ziarna w mące, a więc o jej jakości decyduje typ mąki, który odpowiada także za jej barwę. Im jaśniejszy kolor produktu tym większa pewność, że powstał on z centralnej części ziarna. Hierarchii kolorystycznej odpowiada liczbowa, a więc im niższa liczba na opakowaniu, tym jaśniejsza mąka. Typ 2000 to najciemniejsza z dostępnych na rynku mąk, ta z najgrubszego przemiału, nazywana także śrutą chlebową. Za jej kolor odpowiada wyższa zawartość frakcji otrębowej.

Wybór diety odchudzającej nie musi oznaczać rezygnacji z mąki i wypiekanego z niej pieczywa. By wybrać zdrowo należy zapoznać się z ofertą sklepów ekologicznych. Bogata gama proponowanych produktów i ich przystępna cena sprawi, że odchudzisz jedynie ciało, nie portfel.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło