Daktyle suszone właściwości zdrowotne
Daktyle to jedne z najdłużej uprawianych przez człowieka roślin na świecie, a ich zalety znane są od tysięcy lat. Czym charakteryzuje się ten kojarzony z Afryką owoc?
Przejdź do następnych akapitów:
Daktyl, czyli owoc palmy daktylowca, jest znany ludzkości od wielu tysięcy lat. Chociaż utożsamiany jest głównie z Afryką i krajami arabskimi, to obecnie uprawiany jest również w innych rejonach świata, takich jak USA i Australia. W naszym kraju kojarzony jest głównie z suszonymi owocami i przetworami robionymi na jego bazie. Warto poznać jego wszystkie zalety, bo może okazać się pomocny w wielu sytuacjach.
Suszone daktyle - właściwości i wartości odżywcze
Daktyle nawet jako świeże owoce zawierają w sobie stosunkowo mało wody. Niesie to za sobą dwie ważne informacje. Po pierwsze, suszone daktyle nie różnią się pod względem właściwości aż tak bardzo od świeżych owoców. Oczywiście zawierają w sobie więcej cukrów w przeliczeniu na 100 g, ale ta zależność dotyczy wszystkich owoców suszonych. Natomiast zawartość witamin czy pozostałych składników nie odbiega znacznie od siebie. Druga istotna rzecz to czas suszenia. Mniejsza zawartość wody oznacza krótszy czas, jaki jest potrzebny do tego procesu, a to oznacza jednocześnie mniejsze straty substancji odżywczych. Oznacza to, że finalnie zarówno świeże daktyle, jak i suszone będą dla nas odpowiednie i nie trzeba się martwić tym, że wybieramy gorszy wariant. O innych suszonych owocach możecie przeczytać w naszych wcześniejszych publikacjach (Suszone morele - właściwości zdrowotne oraz Słodycz dla diabetyków. Poznaj niesamowite owoce morwy!).
Spożywanie daktyli - co za dużo, to nie zdrowo
Daktyle, jak większość owoców, to bomba witaminowa i na pytanie, czy suszone daktyle są zdrowe, odpowiedź brzmi twierdząco. Nie oznacza to jednak, że możemy je spożywać bez umiaru. Przede wszystkim jest kwestia kalorii. Wszystkie suszone owoce są bardzo kaloryczne i daktyle nie są tutaj wyjątkiem. Jeśli zatem staramy się zgubić zbędne kilogramy, miejmy to na uwadze i starajmy się kontrolować spożywane ilości. Warto to robić również ze względu na dużą zawartość błonnika, który zapewnia uczucie sytości, ale w zbyt dużych ilościach może dać efekt przeczyszczający. Poza tym warto wiedzieć, że suszone daktyle, mimo dużej słodkości, nie powodują dużych wahań poziomu cukru we krwi. Ich indeks glikemiczny określany jest jako średni także - poza osobami chorującymi na cukrzycę - nie ma przeciwwskazań do ich spożywania. Możesz jeść daktyle bez obawy o swoją linię.
Suszone daktyle w domowej apteczce
Daktyle i ich właściwości pozwalają na użycie ich przy wielu dolegliwościach. Zawarty w nich magnez i potas wspomagają pracę serca oraz pozostałych mięśni i pomagają w koncentracji. Daktyle wpływają również na poprawę jakości snu i samopoczucia, ponieważ działają podobnie do melatoniny. Zmniejszają ryzyko miażdżycy, a dzięki obecności antyoksydantów wzmacniają układ odpornościowy organizmu. Istotny jest też ich wpływ na trawienie, przez co można polecić je jako wsparcie dla osób cierpiących na nadkwasotę i zespół jelita drażliwego. Ciekawostką jest fakt, że świeże i suszone daktyle mogą posiadać różny zestaw witamin i substancji odżywczych w zależności od odmiany, co jest dość rzadko spotykane.
Suszone daktyle jako dodatek
Daktyle w kuchni używa się głównie jako dodatek przy różnych okazjach. Można pokroić je na drobne kawałki i dodać jako składnik do domowego musli czy owsianki. Druga propozycja to położenie ich na desce serów i wędlin, które najlepiej pasują do różnego rodzaju win. Słodki smak suszonych daktyli będzie oczywiście świetnie komponował się jako wykończenie ciast i wypieków. Z daktyli możemy przyrządzić również dżemy, a nawet posłużyć się nimi jako słodzikiem do herbaty. W końcu możemy je traktować jako zamiennik słodyczy czy zdrową przekąskę dla sportowców, którym zapewni szybki zastrzyk niezbędnej energii. Trzeba jednak nadal pamiętać o dużej kaloryczności, kilka owoców przełoży się na kilkadziesiąt gramów i taka ilość powinna być odpowiednia dla większości osób.