Naturalnie zdrowe Święta Wielkanocne – jak się przygotować?

 –  NaturalnieZdrowe.pl  03/18/2019 16:19:03     Kuchenne inspiracje    Komentarze 0

Święta Wielkanocne to czas spędzany w rodzinnym gronie, zazwyczaj przy suto zastawionym stole. Niestety wiele potraw zawiera duże ilości tłuszczu i cukru, które nie pomagają w utrzymaniu szczupłej sylwetki, a dodatkowo powodują problemy z trawieniem. Warto więc przyrządzać dania tak, aby były nie tylko smaczne, ale też korzystnie wpływały na nasze zdrowie i samopoczucie. Jak przygotować naturalnie zdrowe Święta Wielkanocne?

Nie musisz w tym świątecznym czasie rezygnować z wielu tradycyjnych potraw. Wystarczy odrobinę zmodyfikować przepisy. Dzięki temu Twoje wielkanocne menu będzie znacznie lżejsze i zdrowsze.

Chleb, żurek i kiełbasa

Naturalne pieczywo to podstawa śniadania wielkanocnego. Smaczny i zdrowy chleb powinien być wypieczony z ekologicznych składników, najlepiej z mąki żytniej razowej. Niezastąpionym komponentem dobrego pieczywa jest zakwas. Taki domowy swojski chleb będzie smaczny, zdrowy, ale też trwały. Zachowa świeżość dłużej niż inne wyroby chlebopodobne. W sklepach znajdziesz gotowe mieszanki chlebowe, z których możesz wypiec przepyszny chleb.

Z mąki żytniej razowej warto przygotować też zakwas na żurek, który również jest niezastąpionym składnikiem świątecznego śniadania. Wędliny najlepiej kupić w sklepie, gdzie sprzedawane są wyroby naturalne, bez konserwantów, wzmacniaczy i barwników. Smak żurku uwydatnią naturalne warzywa i zioła.

Jajka z majonezem?

Nikt nie wyobraża sobie Świąt Wielkanocnych bez jajek. I słusznie. Jajka to cenny składnik naszej diety, który szczególnie warto kupować z ekologicznych hodowli. Nie powinny one jednak „pływać” w majonezie. Dobrze podawać je w towarzystwie surowych warzyw. Można też przyrządzić jaja faszerowana – pasty mogą być kolorowe, co dodatkowo uatrakcyjni posiłek. Wszytko zależy od składników, jakie dodamy do żółtka. Zazwyczaj pasty przyrządza się z żółtka, awokado, ziół odrobiny jogurtu naturalnego. Jeśli jednak muszą być jajka z majonezem, wymieszajmy go z jogurtem naturalnym. Możesz również przygotować naturalny domowy majonez, który z pewnością będzie zdrowszy, niż ten kupiony w markecie.

Przepis na majonez

- 4 żółta jajka

- 3 łyżeczki octu jabłkowego

- 3 łyżeczki musztardy

- 1/2 szklanki oliwy z oliwek

Żółtka jajek, ocet jabłkowy, musztardę blenduj przez ok. 10 minut. W międzyczasie powoli dolewaj oliwę z oliwek. Jeśli konsystencja majonezu będzie zbyt gęsta, rozrzedź go oliwą z oliwek. Taki dietetyczny majonez domowej roboty przechowuj w lodówce do tygodnia.

Sałatki i pasty do kanapek

Święta zazwyczaj kojarzą się z sałatką jarzynową, która obfituje w majonez. Oczywiście nie jest to dobrym pomysłem. Zamiast majonezu lepiej dodać jogurt naturalny zmieszany z musztardą. Wraz z wiosną zawitały też świeże warzywa i owoce. Warto wykorzystać je w formie surowej, przygotowując pyszne sałatki z dodatkiem pestek, nasion i orzechów. Do takich kolorowych mieszanek lepiej dodać sos z oliwy, octu winnego i ziół niż kaloryczny majonez. Ze świeżych warzyw warto również przygotować pasty do chleba. Staną się one naturalnym zamiennikiem tłustych wędlin. Wystarczy tylko kawałek białego sera, rzodkiewka, szczypiorek, jogurt naturalny, zioła i przyprawy (sól, pieprz, kurkuma). Obecnie dużą popularnością cieszą się pasty na bazie roślin strączkowych, zwłaszcza cieciorki (hummus), soczewicy czy fasoli. Warzywa te są cennym źródłem białka, błonnika, witamin z grupy B oraz żelaza, cynku i magnezu.

Babki, babeczki i mazury

Na każdym wielkanocnym stole goszczą ciasta – babki, mazurki i inne. Tutaj także warto zastanowić się nad składnikami naszych wypieków. Zamiast cukru możesz dodać ksylitol, a margarynę zastąpić masłem. Ciekawym dodatkiem do ciast są suszone owoce. Jeśli je dodasz, ciasta będą już słodkie i smaczne. Polewy do mazurka możesz przygotować z czekolady, ale nie mlecznej tylko gorzkiej, najlepiej o zawartości 80% kakao. Możesz także zaskoczyć gości i upiec ciasta na bazie warzyw, np. brownie z cieciorki/fasoli czy babeczki z marchewki. Do takich wypieków dodaj kakao i mąkę pełnoziarnistą lub jaglaną. Są one zdrowszym odpowiednikiem mąki białej.

Święta Wielkanocne nie muszą się skupiać wokół stołu. Pomyśl również o aktywności fizycznej. Spacer po obiedzie na świeżym powietrzu na pewno umili czas, a na dodatek wyjdzie Ci na zdrowie. Pij także wodę niegazowaną, mineralną i herbatki ziołowe (herbatka z hibiskusem), zielone i inne, ale bez cukru. Pamiętaj, żeby nie obciążać układu pokarmowego, by uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości. Warto więc przemyśleć świąteczne menu i przygotować potrawy ze składników naturalnych, bez konserwantów, barwników itp. Nie bez powodu wszyscy życzą sobie „zdrowych świąt”.

Jacek Sieradz

W Naturalnie Zdrowe obecny od kilku lat. Gorliwy zwolennik idei slow life i racjonalnego podejścia do spraw żywienia. W swoich wpisach opisuje zdrowe produkty i ich właściwości oraz przedstawia, jak i dlaczego warto z nich korzystać. Zagadnienia związane z szeroko pojętym zdrowym trybem życia stara się prezentować w sposób przystępny, aby nawet laik mógł czerpać z nich maksimum pożytku i informacji. Miłośnik odkrywania nowych destynacji i lokalnych smaków. Po godzinach fan westernów i oddany właściciel staffika.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj, aby dodawać komentarze
  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło