Sól kłodawska kamienna niejodowana

sól kłodawska

Sól kłodawska kamienna niejodowana

Bezpłatna dostawa już od 199zł

6,89 zł
Brutto

Nie ma punktów za ten produkt.


Sól kłodawska to jedna z najchętniej wybieranych w naszym kraju soli. Jej popularność nie maleje od lat i nic w tym dziwnego - to jeden z rodzimych produktów, z których możemy być dumni. W soli kłodawskiej nie znajdziemy żadnej chemii, a zamiast tego tylko niezbędne pierwiastki i minerały niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka.

Wydobycie soli kłodawskiej niejodowanej

Sól kłodawska jak nie trudno zgadnąć wydobywana jest w kopalni soli Kłodawa znajdującej się w niewielkim mieście o tej samej nazwie. Co ciekawe, kopalnia z Kłodawy jest jedną z najmłodszych w kraju - złoża soli zostały odkryte tam dopiero przed drugą wojną światową, a samo wydobycie rozpoczęło się w latach 50. Od tamtego czasu kopalnia zdążyła wyrobić sobie renomę nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Aktualnie w kłodawskiej kopalni soli wydobywa się jedyną w Europie sól różową, a sama kopalnia jest największym, funkcjonującym tego typu obiektem w naszym kraju.

Sól kamienna z kłodawskiej kopalni soli

Co stanowi największą zaletę kopalni w Kłodawie? To zdecydowanie miejsce i metoda pozyskiwania surowca, co z kolei przekłada się bezpośrednio na jego wysoką jakość. Po pierwsze pokłady z których wykopuje się sól kłodawską, znajdują się na głębokości 600 m, a ich wiek szacuje się na 250 mln lat. Do dzisiaj sól kamienna z kłodawskiej kopalni wydobywana i obrabiana jest w tradycyjny sposób i bez użycia środków chemicznych. To gwarantuje nie tylko wybitną czystość soli kłodawskiej, ale oznacza również brak zbędnych dodatków chemicznych. W szczególności chodzi tutaj o żelazocyjanek potasu, który szerzej znany jest w przemyśle spożywczym jako E536 i powszechnie wykorzystywany jest jako antyzbrylacz.

Sól kłodawska - właściwości

Czym charakteryzuje się sól kłodawska? Jest to sól kamienna, gruboziarnista i niejodowana. Jak już wspomnieliśmy, wydobywana jest tradycyjnymi metoda, nie jest też poddawana ługowaniu, dzięki czemu jest to produkt nieprzetworzony i o wysokim stopniu czystości. Dzięki zawartości minerałów sól kłodawska może przybierać różne barwy. O ile najczęściej jest to kolor jasnoróżowy, jak w soli himalajskiej (to zasługa zawartego w składzie żelaza), to można spotkać inne rodzaje soli kłodawskiej z barwami szarą, a nawet niebieską - o tym decydują minerały zawarte w skale.

Pod względem zawartości składników mineralnych, sól kłodawska może pochwalić się bogatym składem. Naturalne pierwiastki jak wapń, magnez, sód, potas, fosfor i żelazo sprawiają, że nie tylko świetnie sprawdzi się jako przyprawa i dodatek do przetworów domowych - sól kłodawska wykorzystywana jest również jak uzupełnienie składu kosmetyków i ekologiczny środek czystości (po zmieszaniu z octem i sokiem z cytryny). Znajdzie swoje miejsce również w lecznictwie, a nawet jako surowiec do wyrobu lamp - takie rzeczy również są robione z soli kłodawskiej.

Jak stosować sól kłodawską?

Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia sól jako taka powinna być bardzo ograniczana w zdrowej diecie. Sugeruje się, by dziennie nie zużywać jej więcej niż 5 gramów - taka ilość odpowiada płaskiej łyżeczce. Wydawać by się mogło, że jest to niewiele, ale nie można zapominać o soli "ukrytej" w składzie wielu gotowych produktów dostępnych w sklepach. Ona też wlicza się do tych rekomendacji. Nawet najlepsza sól to nadal sól - warto o tym pamiętać.

Jak może objawiać się nadmiar sodu w organizmie? Jest co najmniej kilka powodów, dla których zdecydowanie powinniśmy ograniczyć sól w codziennej diecie. Chlorek sodu, stanowiący większość składu chemicznego soli, zatrzymuje nadmiar wody w organizmie - sprawia, że jesteśmy "napuchnięci" i dodatkowo większa jest nasza waga. Do tego dochodzi negatywny wpływ na układ krwionośny - powoduje nadciśnienie tętnicze i przyczynia się do zwiększonego ryzyka wystąpienia chorób serca.

Mimo wszystko nie ulega wątpliwości, że sól jest niezbędna dla naszego organizmu. O ile ciężko jest ją łączyć ze zdrową żywnością, to nie powinniśmy unikać jej za wszelką cenę. Wpływa na regulację gospodarki wodno-elektrolitowej, a to z kolei ma duże znaczenie do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, szczególnie układów nerwowego i mięśniowego. Niedobory soli mogą objawić się jako ogólne osłabienie organizmu, brak apetytu, zaburzenia orientacji i kłopotami z koncentracją. 

Wykorzystanie soli kłodawskiej

Sól kłodawską możemy wykorzystać w domu na wiele sposobów. Pierwsze co przychodzi do głowy, to rzeczy oczywiste. Sól jest w końcu niezastąpiona do celów spożywczych - jako podstawowa przyprawa, niezbędny dodatek do pieczenia chleba, przetworów domowych, czy do peklowania mięsa jako naturalny środek konserwujący żywność. To jednak nie koniec zalet soli kłodawskiej.

Sól kłodawska dzięki zawartości minerałów ma również pewne właściwości lecznicze. Ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Płukanki z solą kłodawską skutecznie niwelują bóle i stany zapalne gardła, a także niszczą bakterie w jamie ustnej i usuwają nieprzyjemną woń z ust. Soli kłodawskiej można dodać również do robionych w domu napojów izotonicznych.

Prócz spożywania sól kłodawska ma również inne właściwości prozdrowotne. Przy stosowaniu zewnętrznym pomaga w pozbyciu się niepożądanych zmian skórnych jak wypryski, czy kurzajki. Może być też z powodzeniem dodawana do domowych peelingów kosmetycznych, a także do relaksujących kąpieli - dla uzyskania efektu powinno upłynąć co najmniej 15-20 minut.

Sól kłodawska - naturalny środek czyszczący

Sól kamienna kłodawska nie musi służyć tylko do przetworów domowych - można jej też użyć jako ekologicznego i taniego środka do czyszczenia wszelkich powierzchni w gospodarstwie domowym, zarówno w kuchni, jak i łazience. Odpowiednio przygotowany roztwór pozwoli doczyścić przypaloną powłokę na stopie żelazka, odświeży środek zmywarki i usunie trudne plamy np. po winie.

Sól kłodawska to nie tylko niezbędny dodatek do domowych przetworów. Jej liczne zalety pozwolą wykorzystać ją w wielu scenariuszach, a niska cena produktu jest tylko dodatkowym atutem. Nie można również zapominać, że jest to w pełni polski produkt, co dodatkowo sprawia, że sól kłodawska cechuje się niższym śladem węglowym niż np. sól himalajska.

Skład:

100% sól kłodawska kamienna niejodowana

Kraj pochodzenia:

Polska

W zakładzie wykorzystywane są surowce zawierające: gluten, sezam, różne orzechy. Data przydatności i numer partii towaru znajdują się na opakowaniu.

Przechowywać szczelnie zamknięte w suchym i chłodnym miejscu. Opakowanie może różnić się wyglądem w zależności od partii towaru.

Producent: Naturalnie Zdrowe Barbara Bućko

E1949

Specyficzne kody

EAN13
5902721173702

Aby móc dodać opinię, musisz się zalogować.

Klienci którzy zakupili ten produkt kupili również:

  • Rejestracja

Rejestracja nowego konta

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w związku z zamówieniem. Więcej w Polityce prywatności.

Posiadasz już konto
Zaloguj się lub Zresetuj hasło